Як безпечно підключити генератор до електромережі
Генератори з двигунами внутрішнього згоряння, досі мають головну незаперечну перевагу, перед іншими джерелами енергії (акумулятори, сонячні станції, вітрогенератори, портативні електростанції, повербанки та ін.) – постійно видається номінальна потужність при тривалій роботі. Як відомо, вони потребують тільки рідкого палива для подальшого перетворення в електроенергію.
Основні типи поширених генераторів
● Паливна класифікація генераторів: бензинові, дизельні, газові, гібридні (бензин, газ)
● Ступінь мобільності: переносні, перекатні, стаціонарні
● Погодні умови експлуатації: у всепогодному шумопоглинаючому капоті, у захисному капоті, без капота
● Тривалість роботи генераторів: короткочасна (до 2 годин), нетривала (2-4 години), середня (6-10 годин), тривала (10-15 годин), цілодобова.
● Система запуску: ручна, напівавтоматична, автоматична, дистанційна
● Система охолодження: повітряна, рідинна
● Система терморегуляції генераторів: пасивне, активне (підігрівання антифризу, кондиціонування), залежно від кліматичних умов експлуатації
● Пристрій альтернаtor: синхронний, асинхронний, з мідною обмоткою, алюмінієвою обвиткою
● За принципом перетворення струму: стандартний, інверторний (подвійне перетворення)
● Під'єднувана електрична мережа: однофазна, трифазна
На останньому пункті зупиниться докладніше.
Як безпечно підключити генератор
Підключення генератора до електромережі потребує дотримання певних правил безпеки, щоб уникнути пошкоджень обладнання або ризиків для людей. Щоб безпечно підключити генератор до електромережі варто врахувати поради:
- Встановити автоматичний або ручний вимикач для генератора, що відключатиме генератор в разі відновлення постачання електроенергії з мережі (перемикач введення резерву).
- Переконатися, що генератор заземлений належним чином, щоб уникнути ризику ураження електричним струмом.
- Перехідний кабель має відповідати потужності генератора і мати відповідні роз'єми для підключення до електромережі.
- Не підключати генератор безпосередньо до електричних розеток у будинку, оскільки це може пошкодити обладнання.
- Генератор має працювати на відкритому повітрі, де відсутня можливість потрапляння вуглекислого газу до людей.
- Дотримуватись інструкцій виробника генератора щодо того, як безпечно підключити генератор та його та експлуатації.
Як правильно під'єднати генератор до мережі
Надійний, але дорогий варіант — стаціонарний генератор із системою автозапуску та блоком АВР (автоматичного вибору резерву). Щоб під'єднати генератор до мережі, достатньо підвести силові, контрольні кабельні лінії від головного розподільного щита об'єкта, встановити на вібростійкий фундамент, і зробити контур заземлення.
Якщо потужність генератора збігається з потужністю підведеної електричної мережі, у цьому разі генератор з АВР можна під'єднати в розріз кабельної лінії. Вийде своєрідна імітація ДБЖ (джерела безперебійного живлення).
Варіант під'єднання генератора за допомогою АВР має широке поширення на підприємствах, у торгових центрах, магазинах, а також у разі достатнього видалення пристрою від об'єкта.
Дуже важливо безпечно під'єднати генератор до електромережі. Доступна, проте надійна реалізація під'єднання генератора, ґрунтується за принципом встановлення ручного перемикача введення-різерва на дин-рейку в розподільний щит.
Однополюсні та двополюсні призначені для дводротової лінії напругою 220 вольтів, триполюсні та чотириполюсні для 380 вольтів.
Ці пристрої запобігають можливості короткого замикання або зустрічної напруги, між двома джерелами енергії «мереж-генератор». Докладніше про перемикачі можна ознайомитися в статті з посилання https://vitox.com.ua/a490372-pereklyuchateli-vvoda-rezerva.html
Нижче схематично зображений малюнок, що показує, як під'єднати генератор до мережі напругою 0.22 кВ. (220) через двомодульний перемикач введення — резерву, із загальним виходом зверху.
Зазвичай, до сучасного комплекту постачання однофазного генератора для його під'єднання входять:
Штепсельна однофазна вилка 1-2 шт. із заземлювальним контактом 16 ампер (для генераторів потужністю до 3,5 кВт.)
Силова однофазна вилка із заземлювальним контактом 16-32 ампера (для генераторів потужністю понад 3,5 кВт.)
Інструмент для кінцевого складання станції: викрутки, ключі, кріплення (прикручування коліс, ручок, встановлення фільтрів тощо)
Подальше компонування зображає спосіб під'єднання трифазного генератора до мережі напругою 0.38 кВ. (380 вольт) через чотириполюсний перемикач введення — резерву, із загальним виходом зверху.
Такі генератори комплектуються штепселевими вилками 16 ампер для мережі 220 і силовими п'ятиполюсними або чотириполюсними вилками 16-125 ампер, залежно від потужності.
Моделі потужністю понад 125 ампер під'єднуються безпосередньо до силового автоматичного вимикача генератора, через наконечники (шляхом опресування й болтових з'єднань).
Для ручних перемикачів потрібно передбачити встановлення контрольних приладів, що сигналізують про появу електроенергії в основній мережі, для економії палива. (цифровий вольтметр, світлодіодна матриця, звукова індикація).
Зверніть увагу, що деякі електроприбори (сервер, газовий котел та ін.) чутливі до коливань частоти, амплітуде сигналу, цоколівки «фаза-ноль» енергії, яку виробляє генератор, оскільки вони можуть працювати нестабільно або взагалі не запускатися. З цієї причини серйозно віднесіться до характеристик генератора, що купується.
Важливо! У щиті розподілу (якщо потрібно) треба перерозподілити навантаження залежно від потужності та кількості фаз, щоб рівномірно перерозподілити навантаження на генератор.